Yüksek Kapasiteli, Hepsi bir arada Kurumsal Mail Çözümlerimizi İncelediniz mi?

Hemen İncele
10 Ağustos 2023
FCP (First Contentful Paint) Nedir?

FCP (First Contentful Paint) Nedir?

  FCP (First Contentful Paint), Türkçe karşılığı “ilk içerik boyaması” olarak ifaden edilen bu kavram, web sayfanızın yükleme sürecinin kullanıcı tarafından algılanan ilk aşamasını temsil eden bir web performans metriğidir. FCP, tarayıcıda ilk içerik parçasının (örneğin, metin, resim veya arka plan rengi gibi) görüntülenmeye başladığı zamanı ifade eder. Kullanıcılar için web sayfasının ne kadar çabuk görünür hale geldiğini ölçmek ve değerlendirmek için kullanılır.

  FCP, web sayfasının görsel olarak kullanılabilir hale gelme süresini belirler. Kullanıcılar bir sayfanın içeriğini görmeye başladıklarında, sayfanın yükleme işlemi hâlâ devam edebilir, ancak bu noktadan itibaren sayfa kullanılabilir durumdadır.

  Bu metrik, kullanıcı deneyiminin erken aşamalarında ölçülmesine yardımcı olur ve daha iyi web performansı hedefleyen geliştiricilere ve tasarımcılara rehberlik eder. Kullanıcılar sayfanın hızlı bir şekilde yüklendiğini fark ettiklerinde, daha olumlu bir deneyim yaşarlar ve sayfanın geri kalanını beklerken daha sabırlı olabilirler.

  FCP'nin hedefi, 1 saniyenin altında bir değere ulaşmaktır, çünkü bu, sayfanın hızlı bir şekilde görsel olarak kullanılabilir hale geldiğini gösterir. Web geliştiriciler, FCP'yi optimize ederek sayfa yükleme sürelerini kısaltabilir ve daha iyi kullanıcı deneyimleri sunabilirler.

  Web Sitenizin FCP oranını Page Speed'ten test edebilirsiniz. Page Speed'te 1 saniye altı değerler çok iyi, 1-3 saniye arası değerler ortalama, 3 saniye ve sonrası değerler için ise web sitenizin iyileştirmeye ihtiyacı olduğunu bildirir.

  Kariyer Fırsatı