WEBİMONLİNE MÜŞTERİ GİRİŞİ

 • E-mail

 • Şifre

 • Beni Hatırla

 • Şifrenizimi Unuttunuz ?
Yeni üye Kaydı Ücretsiz
 • Hizmetlerinizi yönetin
 • Teknik destek bileti oluşturun
 • Alan adlarınızı yönetin
 • Güvenli ödeme yapın
 • Bilgilerinizi düzenleyin

ŞİFREMİ UNUTTUM

Şifreniz Mail Adresinize Başaralı Bir Şekilde Gönderilmiş. Kayıtlarda Böyle Bir Mail Adresi Bulunmamaktadır.

Sınırsız Sayıda Entegre Yazılım

Api Entegrasyonu

Verileri Parmağınızda Oynatın
 • Kolay Kategori Eşleştirme
 • Hızlı Ürün Ekleme ve silme
 • Ürün Filtreleme

API

Api Nedir ?

API (Application Programming Interface) yani "Uygulama Programlama Arayüzü", bir uygulamanın işlevlerine dışarıdan veya uzaktan erişilip bu işlevlerin kullanılmasını sağlayan arayüz olarak tanımlanabilir. Api, bir sunucunun üzerindeki uygulamaya farklı platformlardan ulaşılmasına ve bu işlevlerin sonuçları dönmesine olanak sağlar.

Web API’leri tamamen REST (Representational state transfer) mimarisi üzerine kuruludur. Bu sayede platform bağımsızdır. REST yani Temsilî Durum Aktarımı mimarisi, HTTP üzerinden gerçekleşen GET, POST, PUT, DELETE metotlarını desteklemektedir. Web API çıktıları istemcinin talebine göre JSON, XML gibi çeşitli dillerde olabilir.

Api Ne İşe Yarar ?

API kullanımındaki asıl amaç bir uygulamanın bütün veya bazı metotlarını diğer uygulamalara kullanıma açarak uzaktan gelecek veri ve bilgi taleplerini kolayca ve hızlıca karşılamaktır. Böylece tek bir uygulamada gerçekleşen işlemlerden, izin verilen parametrelerle, izin verilen uzak kullanıcılar da faydalanabileceklerdir.

API genelde gerçek zamanlı veriyi tek tek işlemeye olanak sağlar.

İstemcinin API üzerinden gönderdiği parametre içeren veya içermeyen girdiyi sunucu işler ve geriye bir sonuç kümesi veya sadece başarı bildirimi döner. Verinin sadece belli bir kısmında yapılacak güncellemeler bir parametre gerektirir. API ise bu işlemlerin hızlı ve pratik olmasını sağlar.

İstemci uygulama tarafında API Çağrıları (API call) gerektiği şekilde metotlaştırılır.

Neden Api ?

Bu sorunun en net cevabı API’nin HTTP üzerinden veri erişimine ve daha çok güncellemesine en pratik çözüm olduğudur. İnsan tarafından okunabilirliği biraz daha zor olsa da JSON biçiminde yazıldığında bu iletişime büyük katkı sağlar.

ENTEGRASYON

Entegrasyon Nedir ?

Entegrasyon kelime anlamıyla bütünleşme demektir. Ancak teknik anlamda teknolojilerin, yazılımların, sistemlerin birbirleriyle uyumlu, birbirlerine bağlı ve anlaşılır bir halde otomatik olarak haberleşmesi, veri alışverişi (data exchange) yapabilmesi demektir.

E-Ticaret Entegrasyonu Nedir ?

E-Ticaret, yani elektronik ticaret, kısaca, ticaretin tüm süreçlerinin internet üzerinden yönetilerek yapılmasıdır. Diğer bie deyişle, tüm sanal ve gerçek mal veya hizmetlerin, üretim, tedarik, tanıtım, satış (reklam), dağıtım, sipariş, ödeme ve satış sonrası destek işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yani internet üzerinden yapılmasına elektronik ticaret (e-ticaret) denmektedir.

E-Ticaret, dağıtım olanaklarının sağlandığı her yere ve herkese 7/24 satış yapılabilmesini sağlar. Eski medya araçlarına ek olarak internetten her an, herkese ürünlerin tanıtımının yapılabilmesi e-ticaretin tercih edilme sebebi olmuştur.

Elektronik Ödeme ve Elektronik Veri Değişim sistemleri ticari işlemleri kolaylaştırır. Elektronik Veri Değişim sistemi, ticaret yapan iki kuruluş arasında, insan faktörü olmaksızın bilgisayar ağları aracılığı ile belge ve bilgi değişimini sağlayan bir sistemdir.

Stok tutmaya gerek kalmadığı ve veri aktarımı elektronik ortamda çok çabuk gerçekleştiği için, e-ticaret maliyeti düşük ve hızlı bir ticaret şeklidir.

E-Ticaret Türleri:

B2B (Business To Business) : Satıcı işletmenin diğer bir satıcı işletmeyle yaptığı ticarete denir. En iyi örneği yabancı kaynaklı alibaba.com 'dur.

B2C (Business To Customer) : Herhangi bir işletmenin doğru dan son tüketiciyle yaptığı ticaret türüdür. Yurtdışında amazon.com, ülkemizde ise n11.com, ePttAVM.com örnek gösterilebilir.

C2C (Customer To Customer) : Burada ise tüzel kişiliği olmayan son tüketicinin yine son tüketiciyle yaptığı ticaret söz konusudur. En iyi örnekleri yurtdışında eBay.com, Üklemizde ise yine eBay'in satın aldığı gittigidiyor.com, emlak ilanları ile başlayan sahibinden.com ve bir elektronik marketin açtığı sanalpazar.com 'dur.

İnternet üzerinden online ticaret yapmak için gerekli en önemli şeylerden biri de bir e-ticaret yazılımı olacaktır. Satın alacağınız bir e-ticaret paketi size, tedarikçiden aldığınız ürünleri satış kanallarında en az uğraşla satma avantajı sağlayacaktır. Bu paketler genelde XML entegrasyonu ve API entegrasyonu başta olmak üzere kapsamlı bir e-ticaret entegrasyonu sunmaktadır. Tüm stok, fiyat, ürün, kargo bilgilerinin görüntülenmesi ve yönetilmesi bu uygulamalar ile mümkündür.

Bu noktada XML desteği sağlayan tedarikçiler ve de satış kanalları ile uygulamanız arasındaki XML veya API entegrasyonu önem kazanmaktadır.

Böyle bir sistemle hiç stok ve depo masrafı yapmadan, ürün bilgilerini tedarikçiden alarak, satış kanalından sipariş geldikçe ürün tedarik ederek e-ticaret yapılabilir.

Satış Kanalı ya da online pazaryeri kavramına gelirsek, satıcının internet üzerinden satış yapmak için elektronik bir satış mecrasına ve ödeme alabilmek için de elektronik bir ödeme sistemine ihtiyacı vardır. İlk başlarda her satıcı kendine özel bir satış sitesi kurmuş olsa da zamanla toptan ticaretin e-ticarete dönüşmesinden de etkilenerek perakende satışların da herkesin mağazasının bulunacağı daha merkezi satış portallarına yönelmesi kaçınılmaz oldu. Yani sadece bir tek site üzerinden satış yapmak yeterli olmayacaktı. Ayrıca yeni bir satıcı için, başlıbaşına bir satış sitesi kurup, pazarlamasını yaparak yeterince müşteri çekmeye çalışmak, gerekli ödeme sistemlerini kurmak, sanal pos kurmak gibi benzeri bir çok yatırımın da hem vakit hem de maliyeti problem olmaktaydı. Bunun üzerine Market Place yani Türkçe'ye pazar yeri veya daha geniş anlamıyla satış kanalları olarak çevrilen siteler çoğaldı. B2C, C2C veya hem B2C hem C2C market place siteler bulunmaktadır. Ülkemizdeki belli başlı satış kanalları: GittiGidiyor, N11, SanalPazar, Epttavm, Hepsiburada

Api Entegrasyonu Nasıl Yapılır ?

Karşıdaki sunucunun API üzerinden izin verdiği fonksiyonları kullanabilmek için öncelikle istemciyi tanıtacak bir anahtar gereklidir. Sonra da bu anahtar ile kullanabilecek erişimi onaylayacak bir şifre. API hizmeti veren sunucu tarafındaki kurum, istemcinin başvurusuyla anahtar ve şifreyi sağlayacaktır. Bazı sunucularda ayrıca yetkilendirme bilgilerinin de kullanılması gerekir. Örn. GittiGidiyor API için Role Name, Role Password, Api Anahtarı, Api Şifresi gerekir. N11 API ise için Api Anahtarı, Api Şifresi yeterlidir.

Çoğu API’nin, isteklerin kaç kere yapılacağı ile ilgili katı sınırlamaları vardır. Bunun sebebi çok fazla sayıda istekle karşılaşıp API’yi aşırı meşgul etmesini engellemektir.

Bizimle İletişime Geçin!

Danışma Hattı : 0850 305 2171